2012. április 25., szerda

Amit már nem hagyhatunk szó nélkül...

Kifelé sokszor csak ennyi látszik: egy kutya bajban van, de jön valaki és segít. Ha a rendszerbe nem támad zavar, akkor ennyi látszatnak elég is, hiszen akit érdekel és segítene, előbb-utóbb szembesül azzal, hogy a bajban lévő kutyától nem vezet egyenes út a megoldásig, számos telefon, e-mail kell ahhoz, hogy legyen elhelyezési lehetőség, akadjon fuvaros és biztonsággal lehessen számítani a pénzügyi háttérre is. Minden egyes vállalásnál lefutnak ezek a körök, nem érkezik senki a gondozásunkba úgy, hogy ne lenne egy A-tervünk és egy B-tervünk is az elhelyezésére, ha valaki már nálunk van, felelünk érte. 

Tenkes - ez lett volna a neve - ha hozzánk kerül.
De a legutolsó pillanatban másik állatvédő csapathoz került
 - pedig ők pontosan tudták, hogy mi már mindent leegyeztettünk,
megszerveztünk Tenkes számára.

Ideiglenes befogadó várta, autós fuvar előkészítve,
600 telefon, sok-sok feleslegesen megtett kilométer,
sok órányi felesleges szervezés, egyeztetés...
ezt az időt / pénzt / energiát fordíthattuk volna
a többi bajban lévő vizslára
A válság minket is érint, nem csak amiatt, mert egyre kevesebb ember tud a kutyák ügyére áldozni vagy mert az egyre több rászoruló embertársunk mellett egyre nehezebb hangsúlyozni annak a tevékenységnek a fontosságát, amit mi végzünk, hanem mert egyre többen válnak meg a kutyájuktól, s egyre többen oldják meg a saját szempontjukból lehető leggyorsabban: egy gyepmesteri telepen történő leadással. Így folyamatosan az idő foglyai vagyunk, rohanunk, hogy a jogszabály adta 14 nap alatt leszervezzük a fuvarost, befogadót vagy egyre többször a kötelező karantént, hogy kiszámoljuk, hogy ez még vállalható-e. Mialatt mi  telefonálunk, e-maileket küldünk,egyeztetünk, időt veszünk el a családunktól, magunktól annak reményében, hogy egy bajban lévő kutyán segíthetünk. Ezért hozzuk az áldozatot, mint ahogy minden állatvédő teszi.


Így talán érthető, ha csalódottnak, megalázottnak és semmibe vettnek érezzük magunkat, ha a leegyeztetett dolgainkat valaki szétdúlja, mert neki éppen ahhoz a kutyához támadt kedve, amelyre általa is tudottan már van megoldás nálunk.  Persze a rövid távú mentési siker az az övé lesz ezáltal, nálunk csak az elveszített idő, a telefonszámlák és a csalódott, kiábrándult ideiglenes befogadók, segítők maradnak. Közép távon viszont az, aki ilyet tesz, nem gondolkodik, legalábbis  biztosan nem a kutyák szempontját nézi. Egyetlen emberrel, egyetlen szervezettel sem lehet a végtelenségig ezt játszani. Ha egy-egy kooperációs vonal bedől, akkor az bedőlt, lehet farkast kiáltani, de a bizalom nem épül újra. Ezen kutyák élete múlhat, hiszen a rövid távú segítő sem tud minden kutyát megmenteni. Ahhoz túl sok, egyre több van belőlük. 


Mire hát ez a nagy sietség? Mire ez a nagy taposás? 
Egyben biztosak vagyunk: nem a kutyákért.
Mi viszont ismét gazdagabbak lettünk egy tapasztalattal.


-------------------



Wir können nicht mehr schweigen...

Von Außen sieht man Folgendes: ein Hund ist in Not und kommt jemand der hilft.
Der Helfer aber erfährt bald, dass das Helfen viele Telefonate, E-mails, Pflegestellensuche, Geld usw. verlangt.
Jedes Mal haben wir nicht nur ein Plan A sondern auch ein Plan B.


Tenkes" sollte er heißen,wenn er in unsere Obhut gekommen wäre....
Aber in der letzten Minute landete er bei einem anderen Tierschutzverein.
Obwohl der andere Verein gewußt hat, dass wir schon alles organisiert hatten!!
Die Pflegestelle hat auf Tenkes gewartet, ein Transport war schon organisiert, wir haben zahlreiche Telefonate / E-mails durchgefürt usw.
Alles UMSONST!
Diese Zeit und Arbeit hätten wir besser in die Rettung anderer Hunde investieren können.



Die Wirtschaftskrise betrifft uns auch: immer wenige Menschen sind in der Lage ihre Tiere zu versorgen,weil sie für sich selbst nicht mehr viel zum Leben haben....
Deshalb ist es schwieriger geworden die Menschen von unserer Arbeit zu überzeugen.
Wenn ein Hund zu Last geworden ist suchen viele den schnellsten weg und geben die Hunde in die Tötung ab.
Wenn ein Hund in der Tötung ist, haben wir nur 14 Tage ALLES zu organisieren: Fahrer, Pflegestellen suche, Karantene (wenn nötig ist) usw.
Wir telefonieren, schicken mehrere E-mails und wir nehmen diese Zeit von unsere Familie weg in der Hoffnung,dass wir einen Hund retten können.

Wir sind sehr enttäuscht und fühlen uns hintergangen wenn jemand unsere durchorganisierte Rettung kaputt macht aus pure Lust auf diesen Hund.
Diese Person war über unsere Pläne informiert!!!!!
Ja, dieser  kurze Erfolg gehört dann ihr.....
Bei uns bleiben: die verlorene Zeit, Fustration und enttäuschte Menschen.
Wenn jemand sowas tut, tut es NICHT IM INTERESSE DER HUNDE!!!

Mit niemandem kann man solche Spiele langfristig spielen!!!
Wenn eine Kooperation NICHT MÖGLICH ist, gibt es kein Vertraun mehr!
Leider sind die am Ende die Hunde die Leidtragenden, die nicht gerettet werden können.

Warum ist diese Eile? ("Futterneid"?? *Bemerkung von der Übersetzerin*)
Warum dieses Verhalten?? (Profilneurose? Narzismus?* Bemerkung von der Übersetzerin*)

Eins ist sicher : nicht für die Hunde.
Wir sind jetzt mit  einer  neuer Erfahrung reicher geworden.



2012. április 7., szombat

Használd Adó1% plakátunkat az email aláírásodban!

Azzal is támogathatod a Futrinka Egyesületet, ha az adó 1%-os aláírás-reklámunkat beilleszted az általad használt e-mail címedbe, így mindenkinek eljuttatva az üzenetet, akivel csak e-mailt váltasz. Az adó 1%-ból származó összeg teremti meg a mentési munkánk alapját. Évente, több, mint 300 kutyának sikerül rajtunk keresztül. Legyél te, aki közülük valamelyiknek ezen a módon segít!




A beállítás módja Gmail felületen

Ide kattints (bejelentkezés után) :  https://mail.google.com/mail/?shva=1#settings

Az aláírásnál a kép beillesztése gombot kell megnyomni:


Majd bemásolni a vizslás adó1% képecske linkjét, ami a következő:


Ezután az OK gombra kell kattintani, majd alul elmenteni a változásokat.

Így minden általad írt email aljára bekerül majd a fenti kis képecske!

Köszönjük szépen, ha így is segíted munkánkat!




2012. április 1., vasárnap

Fontos tudnivalók az ideiglenes befogadásról



Segítség ideiglenes befogadóknak:

Felmerült a kérdés, miként lehetne a tapasztalatainkat másokkal megosztani, segítséget nyújtva ezzel minden jelenlegi és leendő befogadónak. A Futrinka Egyesület számára nagy segítség, ha minél több kutya kerülhet ideiglenes befogadóhoz, hiszen ez lehetővé teszi, hogy ne menhelyen vagy panzióban kelljen kivárni a végleges gazdihoz kerülést, hanem a kutya családi környezetben, testi és lelki rehabilitáció mellett tölthesse el azt az időt, amíg otthonra nem talál. Ebből a felismerésből született az ideiglenes befogadók "kézikönyve", amit könyvnek nevezni túlzással sem lehet, ám a legfontosabb információkat azért tartalmazza.


Az ideiglenes befogadásról – tanácsok, tapasztalatok

Hogy pontosan értsd mit is teszel: ideiglenesen magadhoz vettél egy kutyát. Az ő helyére az egyesületnél olyan utód kerül majd, aki az ország valamelyik gyepmesteri telepéről (általában altatás elől) menekült. Ezzel a gyepmesteri telepen is felszabadul egy hely, ahova majd vagy utcáról befogott, vagy gazda által leadott kutya kerül. Így Te ezzel az elhatározásoddal három életnek adtál esélyt! Ezt ne felejtsd el akkor sem, ha majd az
örökbeadás pillanatában pityeregni lenne kedved!
Nem tudjuk megjósolni, hogy meddig marad nálad a kutya. A szervezet tagjai hirdetik, állandó gazdit keresnek, lehetséges örökbefogadók alkalmasságát ellenőrzik, ám sok esetben így is hónapok telnek el, míg a megfelelő gazdát sikerül megtalálni. Az ideiglenes befogadás nagy felelősség és lelki teher is, de ha végiggondolod, nagyon nemes cselekedet.


Néhány szó arról, amire kiemelten figyelni kell:

1.) Érvényes oltási könyv mindig tartozik a kutyához, már akkor meg kell kapnod, amikor az állatot átveszed! Ebben ellenırizni kell a következıket: chip, kombinált és veszettség elleni oltások megléte; féreghajtó. Ez utóbbi saját, a családod, gyermekeid és esetlegesen már meglévő állataid érdekében is fontos.

2.) Ha az eben nincs kullancs-bolha elleni nyakörv, azt a lehetı leghamarabb pótolni kell, mert ez nagyban csökkenti a gyakran halálos kullancsfertőzések kockázatát! A nyakörvtől, bolha- és kullancsirtó cseppektől csak rendkívüli esetekben lehet eltekinteni. Ilyen kizáró okok:
- a kölyökkor eleje,
- valamilyen súlyos betegség,
- legyengült immunrendszer,
- esetleg egyéb kizáró ok, de ezekrıl tájékoztatást kapsz az egyesülettıl, vagy az állatorvostól.
Amíg nem lehet ezeket a nyakörveket, cseppeket használni addig fokozottan kell a kutyát figyelni, lehetıség szerint minden séta után át kell vizsgálni, nincs-e benne kullancs, bolha, vagy egyéb kártevő. Sajnos ma már odajutott „szép zöld” világunk, hogy egy egyszerű szúnyogcsípéstől is komoly fertőzéseket, esetleg alig észrevehető – bőr alatt – tenyésző férgeket szerezhet kutyánk, macskánk, egyéb kis kedvencünk, de akár mi is! Ezekről többet tudhatsz meg a http://kutyabajok.blogspot.com/ oldalon, vagy az állatorvostól.

3.) Mivel a kutya nem tudja, hogy csak ideiglenesen lesz nálatok, hosszabb-rövidebb ideig, ezért már a hazaérkezés pillanatában ki kell jelölni a helyét, ahol senki nem háborgatja, és Ti sem nevelitek. Tilos és rendkívül káros a kutyát a saját kijelölt vackán háborgatni!

4.) Kapjon saját etető, valamint itató tálat. A rendszeresség, úgy az etetésben, mint a sétákban, a beilleszkedést és a szobatisztaság megszokását segítik elő.

5.) Ha a kutyán bármilyen betegségre utaló jelet, elváltozást észlelsz (ide értendő a vizelet, széklet megváltozása is), az egyesületet azonnal értesítened kell, és az ő útmutatásuk alapján, velük egyeztetve fordulj orvoshoz. Az orvos lehet a hozzád legközelebb eső rendelő, a saját választott állatorvosod, vagy az egyesülettel szerződött partner, az eljárási rendet (pl. számlakérés, számlák eljuttatása) a kutya átvételekor tisztázni kell az egyesületi kapcsolattartóval.

6.) Az orvos utasításait pontosan kövesd! Az előre egyeztetett rendelőlátogatásokhoz kérhetsz segítséget, különösen akkor, ha nem rendelkezel saját gépkocsival, az állat mozgásképtelen, mőtéti beavatkozásnál, egyedül nem tudod szállítani, nem tud „tömegközlekedni” stb.

7.) Minden állatorvosi ellátásról számolj be az illetékesnek, az egyesület e célból kijelölt kapcsolattartójának. Ez a Te érdeked is!

8.) Soha-soha ne sétáltasd a gondjaidra bízott kutyát póráz nélkül! Természetesen a zárt területen, kutyafuttatókon, bekerített nagy kertben nyugodtan engedd el. Elengedheted a többször tesztelt megbízható, behívható és egyéb parancsot készségesen teljesítő kutyát is, de mindig tartsd szemmel! Ha mégis elveszne vagy megszökne, azonnal, késedelem nélkül szólj az egyesület elnökének, valamint a fajtamentődnek, vagy bárkinek az egyesületből, akit utolérsz. Add meg az eltűnés pontos helyét idejét, körülményeit!

9.) Ha a körülményeid megváltoznak, lakásfelújítás, nyaralás, stb. esetleg végleg meg kell
válnod védencedtől, mihamarabb jelezd, hogy az egyesületnek legyen ideje megfelelő megoldást találni.

10.) Ha védenceddel „szerelembe estetek egymással” és megtartanád (örökbe fogadnád), azt mihamarabb jelezd az egyesület felé, mert akkor nem hirdetik tovább. A végleges örökbefogadás előtt még egyszer gondold végig: egy ideiglenesen nálad lévő kutya másik háromnak ad esélyt az élethez. Te kaphatsz új „ideiglenes” kedvencet – A MÁSIK HÁROM KUTYA NEM BIZTOS, HOGY KAP MÉG EGY ESÉLYT! Az új kutya új kihívást jelent és újabb örömöket okoz Neked és családodnak: ahány kutya, annyi jellem, annyi új egyéniség. Mindegyik tartogat meglepetéseket, még azoknak is, akik már több száz kutyát ismertek meg. Tanácsokat, tapasztalatokat, bőven olvashatsz az egyesület fórumán (http://www.netboard.h/viewtopic.php?topic=18692). Az egyesület tagjai, elnöke és a fajtamentés-vezető is segít annak eldöntésében, hogy mely tanácsok jók és melyek nem. Ha bármiben bizonytalan vagy, fordulj bátran az Egyesülethez.


Néhány kérés, tőlünk hozzád:

Miután a kutya nemcsak gyógyulni, hanem és a legtöbb esetben szocializálódni van nálad, vagy egyszerűen csak azért, mert vállaltad, így a végleges örökbeadást nagyban elősegíti az állat nálad frissen szerzett tudása, illetve a te megfigyeléseid. Oszd meg ezeket a tapasztalatokat azokkal, akik mindent megtesznek azért, hogy a lehető legjobb gazdát kaphassa, illetve hogy a végleges gazdi is „mindent” tudjon az új jövevényről. Mik lehetnek ezek a megfigyelések? Minden kutya egy külön egyéniség. Mindegyiknek megvannak a saját rigolyái. Ez akkor is így van, ha kölyökként kerül hozzád és Te neveled fel. A „kidobott, befogadott, megmentett” kutyáknak pedig általában már komoly előéletük van, amire gondozásba, illetve hozzád kerülnek. Vannak szokásaik, amelyekre rászoktatták őket, a rossz tartás miatt szoktak rá, vagy egyszerűen csak megszokták. Ezek között vannak jók, hasznosak, de akadnak rosszak is. És sajnos ebből van több!

És itt jössz Te!

Neked kell a kutyáról lehető legtöbb információt begyűjtened:
- milyen a viszonya más kutyákkal, azonos vagy ellenkező neműekkel, egyéb állatokkal, pl. macskával, esetleg madarakkal;
- hogy viselkedik idegen emberekkel, férfiakkal, nőkkel, gyerekekkel;
- az utcán séta közben hajlamos-e „szedegetni, legelészni”;
- fél-e valamitől, ha igen, mitől;
- hogy viszonyul a lépcsőhöz, lifthez, járólaphoz, parkettához (láttunk már olyan kutyát, aki ezek közül semmit sem ismert, úgy kellett rávenni, hogy a lépcsőházba bejöjjön);
- rágcsál-e, ha igen, érdemes kideríteni, hogy miért: unalmában, félelmében, esetleg egyéb oka van.
Megfigyeléseidről érdemes naplót vezetni, bármilyen formában (elektronikus, vagy papíralapú) és ezt majd az örökbefogadásnál továbbadni a végleges gazdának. Ha megoldhatatlannak tűnő, súlyos, szélsőséges magatartást tapasztalsz, problémádat oszd meg velünk, hogy a legjobb tudásunk szerint tudjunk segíteni, tanácsot adni. Az ideiglenes befogadás előtt érdemes átgondolni a következőket, hogy az otthoni kutyád
(már ha van), milyen habitusú, nemű, hogy viszonyul más kutyákhoz. Hol van a tűréshatára, mennyire féltékeny, agresszív, stb.? Javasolnám az ellenkezı nemű védenc választását. Ha van rá lehetőség, még ivartalanítás előtt töltsön egy-két napot veletek, hiszen az első találkozás, közvetlenül műtét után nem túl szerencsés, főleg ha van otthon egy „állandó” kutya is. Egyiküknek fáj mindenhol és élni sincs kedve, a másik pedig menne barátkozni, ismerkedni. Ha az új jövevény valóban "sanyarú sorsú" volt, akkor sem kell babusgatni, nem kell többet engedni neki sem, mint az „állandó saját” kutyánknak! Viszonylag gyorsan felejtenek és hamar megszokják a jót. Természetesen hagyni kell időt a környezet megismerésére, beilleszkedésre, de első percben el kell kezdeni megismertetni vele a házi szabályokat. Az első perctől oda kell figyelni, mert az ideiglenes védenc gyorsan a fejünkre nőhet! Ne felejtsd az állandó, és az ideiglenesen nálad lévő kutyát ugyanazok a jogok illetik meg, és ugyanazok a kötelességeik is! Így megmarad a jó viszony közted és a saját kutyád között, és a kialakul a megfelelő kapcsolat az „ideiglenes” és az „állandó” között. A te életed is egyszerűbbé válik, nem kell azon gondolkoznod, hogy mit melyiknek engedtem meg, és melyiknek tiltottam! És a legfontosabb tanács a végére – bár ez valójában nem is tanács, hanem kötelezı érvényű dolog: KÖVETKEZETESSÉG! És ez nem csak a kutyára vonatkozik, hanem saját magadra is. Tudod: Egy ideiglenes kutya három másiknak esély!

A dokumentum terjesztése, felhasználása, idézet közzététele kizárólag az Futrinka Egyesület hozzájárulásával történhet.

Döme ideiglenes befogadót keres!

Döme tegnap került a gondozásunkba a Kóborka Egyesülettől, és jelenleg Tárnoki kennelsorunk lakója, de nagyon szeretnénk, ha családban lakhatna, amíg találunk neki Álomgazdit!

Döme egy tíz éves magyar vizsla kan, akiről gazdája azért mondott le, mert nekilátott a szomszédok tyúkjait ritkítani.
DÖME
Döme okos, értelmes, de nem megalkuvó, megtanulta, hogy hisztivel sok mindent elér, így hajlamos hisztizni felemelésnél, pórázon húzásnál vagy bármi egyébnél, ilyenkor oda is kapna, de nagyon viccesen csinálja, mert a lendület megvan, a befejezés elmarad (nem agresszív), cserébe viszont iszonyat hangosan tutul-üvölt-sípol, ha valami nem tetszik neki - tegnap pld. a kanül kivétele.
Füle kezelés alatt áll, (ki kellett pucolni, mert szörnyen nézett ki), s most 2 hétig naponta cseppenteni kell.

Szobatiszta, nagyon fázós, mindenkivel kompatibilis, de kanoknak a  biztonság kedvéért borzolós (viszont kannal élt eleve együtt, szóval nincs vele gond).

Vállalja valaki ideiglenesbe az öregurat ?  Érdeklődni a magyarvizslasos@gmail.com címen lehet (a levél tárgya DÖME legyen!)